A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE

Filename: controllers/core.php

Line Number: 24

Blog Travelysta.pl | blog turystyczny, podróżne po Polsce - Dolny Śląsk |

Dolny Śląsk


Dolny Śląsk zajmuje obszar trzech województw, a dokładniej na terenie województwa opolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Sąsiaduje z Niemcami i Czechami. Nazwa tego regionu prawdopodobnie wywodzi się od plemienia Ślężan, którzy niegdyś zamieszkiwali prawdopodobnie teren nad rzeką o nazwie Ślęża…

Miasto Wrocław to stolica tego regionu. Region Dolnego Śląska jest bardzo ciekawy pod względem turystycznym i krajobrazowym. Osoby chcące poznać ciekawe miejsca w Polsce oraz podziwiać piękno krajobrazu na pewno znajdą coś dla siebie.
W dolnym Śląsku jest 12 Parków Krajobrazowych, każdy z nich ma niepowtarzalny charakter i wart jest obejrzenia. Wśród parków możemy wyliczyć między innymi; Ślężański Park Krajobrazowy, położony w okolicach Świdnicy, na Przedgórzu Sudeckim.
Książański Park Krajobrazowy stworzony, by zachować charakter przyrodniczy natury w okolicy Pogórza Wałbrzyskiego. Znany Park Krajobrazowy Gór Sowich z najwyższym szczytem nazwanym Górą Sowią. W górach tych znajdziemy dużą ilość potoków oraz bujne lasy mieszane.
Karkonoski Park Narodowy chyba każdy o nim słyszał lecz nie każdy miał okazję zobaczyć go osobiście. Chroni on teren Karkonoszy pomiędzy Przełączą Szklarską i Okraj. Na jego terenie znajduje się wodospad Kamieńczyka. Pisząc o Parkach Krajobrazowych nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednym czyli o Parku Narodowym Gór Stołowych. Na terenie tego parku znajdują się góry płytowe, które kształtem przypominają stół, co czyni ich charakter niepowtarzalnym. Opisane parki to tylko część ze wszystkich jakie można obejrzeć na Dolnym Śląsku.
Obszar ten obfituje także w wiele wspaniałych dworów i pałaców.
Powstały one z przekształcenie zamków obronnym w budowle o bardziej reprezentacyjnej funkcji. Styl architektoniczny tych kompleksów jest bardzo różnorodny ponieważ projektowano je i budowano na przestrzeni wielu lat. Do najciekawszych obiektów tego typu należy zaliczyć między innymi Pałac w Krzyżowej, Pałac w Kraskowie, pochodzący z XIV wieku. Wcześniej był tu zamek obronny w między czasie na skutek działań wojennych został zniszczony potem odbudowany jednak stracił już swój charakter obronny. Oczywiście to tylko znikoma część wszystkich obiektów jakie warto obejrzeć podróżując po terenie Dolnego Śląska.
Wizytówką tego regionu są Sudety Zachodnie to najwyższe sudeckie pasmo gór rozpościerające się od Żytawy po Bramę Lubawską na wschodzie. W ich rejonie znajduje się wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc, dla osób, które spragnione są odpoczynku. Najpopularniejsze z nich to między innymi Karpacz. Jest to ośrodek turystyczny położony w Karkonoszach, u podnóża gór Śnieżki, doskonałe miejsce dla miłośników sportów zimowych. Bardzo atrakcyjnym miejscem dla zimowego wypoczynku i nie tylko jest Szklarska Poręba na pograniczu Karkonoszy. Jest to miejsce gdzie także w okresie letnim można znaleźć dla siebie wiele atrakcji.

dolny śląsk

Na terenie Dolnego Śląska jest bardzo rozbudowana baza turystyczna, znajduje się tu wiele atrakcyjnych hoteli, miejsc noclegowych, które oferują odpoczynek na odpowiednim poziomie oraz odpowiednie zaplecze restauracyjne.
Podróżując po kraju w poszukiwaniu ciekawych i atrakcyjnych miejsc na pewno warto odwiedzić także ten region.
Natomiast jeśli chodzi o ludność i kulturę panującą na tym terenie jest ona bardzo złożona. Spowodowane jest to tym, iż zaraz po wojnie dokonała się olbrzymia wymiana ludności. Po II Wojnie Światowej na teren Dolnego Śląska przyjechała ludność polska, która z kolei została wysiedlona z tych terenów w latach 1944 – 1946 z terenu kresów wschodnich. Ponadto w tym regionie osiedlała się także ludność z terenu Kielc, Rzeszowa, oraz osiedlili się potomkowie Polaków z Rumunii, Belgii czy Francji.
Dodatkowo do tej mieszkanki ludności zaliczyć należy również Ormian, Ukraińców, Niemców oraz innych narodowości. Powoduje to iż każda z tych nacji wnosi coś innego jeśli chodzi o obyczaje, zarówno dnia codziennego jak również w sposobie obchodzenia świąt. Jest to jedyne miejsce w Europie gdzie proces dynamiki wymiany ludności odbył się na taką skalę i w tak szybkim czasie.
Tę różnorodność kulturową można zobaczyć odwiedzając Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, gdzie możemy podziwiać organizowaną co roku wystawę pisanek i plam wielkanocnych.
W ostatnich latach etnolodzy zaobserwowali próby zbudowania jednej tożsamości. Często sięga się po zdobycze kultury przedwojennej łącząc je z obecnymi podejmują próbę stworzenia jednolitej całości.