A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE

Filename: controllers/core.php

Line Number: 24

Blog Travelysta.pl | blog turystyczny, podróżne po Polsce - Kazimierz Dolny |

Kazimierz Dolny


Malownicze miasto położone w województwie lubelskim nad Wisła. Początki miasta to XI wiek. Kazimierz Sprawiedliwy osadę przekazał norbertankom, które zmieniły jej nazwę na - Kazimierz- zgodnie z imieniem darczyńcy. Z biegiem lat dodano przymiotnik „dolny” by odróżnić go od Kazimierza leżącego pod Krakowem. Prawa miejski miasto uzyskało w XIV wiek. Wytyczono rynek, oznaczono ulice oraz działki pod zabudowę. Część północna rynku jest otwarta i nie zabudowana, dzięki temu można podziwiać zamek i forę, co stanowi bardzo malowniczy widok i nie raz było uwiecznione przez malarzy. Potem miasto się sukcesywnie rozbudowywało.

W roku 1656 niestety miasto zostało spalone przez wojska Karola Gustawa. Zaczęły się dla miasta ciężkie czasy, wojny poczyniły w nim duże spustoszenie.

Natomiast od końca XIX w, miasto stało się miejscowością wypoczynkową. Zaczęły powstawać wille oraz pensjonaty dla letników głównie z Lublina i Warszawy.

W roku 1927 Kazimierz Dolny uzyskał prawa miejskie.

W czasie II wojny światowej znów miasto zostało w dużym stopniu zniszczone. Po wojnie rozpoczął się okres odbudowy. W chwili obecnej miasto jest wspaniałym zespołem urbanistyczno - krajobrazowym, gdzie zachowano układ ośrodka handlu znajdującego się na szlaku wiślanym. W kwietniu 1979 r, utworzono Kazimierski Park Krajobrazowy.

Natomiast 8 września 1994 roku kazimierski zespół zabytkowy uznano za Pomnik historii.

W mieście tym rok rocznie odbywa się Festiwal Filmu i Sztuki – Dwa Brzegi, pierwszy miał miejsce w 2007 roku.

W mieście można podziwiać wiele zabytków między innymi kilka kościołów. Oczywiście znajdziemy to także piękny Zamek, więżę obronną. Kilka ciekawych spichlerzy oraz kamienic o ciekawej architekturze. Ruiny willi Szulaskiego z 1910 r, oraz drewniane domy z XVIII i XIX w.

Jest to doskonałe miejsce na letni ale nie tylko letni wypoczynek. Miasto oferuje wiele miejsc noclegowych, zajęć kulturalnych, typu koncerty, znajdziemy tam również galerie, wystawy w plenerze. Jest również możliwość aktywnego spędzenia czasu na przykład można skorzystać z parków linowych, tras rowerowych, rejsy promem i wiele innych.


 

Okolice miasta są także atrakcyjne, doskonałe na piesze, długie wędrówki, zaliczyć możemy do nich wąwozy lessowe, Korzeniowy Dół, Wąwóz Plebanka oraz wiele innych.

 

Miasto posiada duże związki z kulturą artystyczną oraz sztuką, tworzyło i tworzy tutaj wielu artystów, możemy zwiedzieć wiele galerii, by podziwiać ich dzieła. Ale nie tylko, w Kazimierzu Dolnym mieszka lub często bywa wielu znanych pisarzy, aktorów na przykład Daniel Olbrychski. Tu również mieszkała i tworzyła po wojnie Maria Kuncewiczówna. Warto także wspomnieć o znanym fotografie Edwardzie Hartwigu, jego doskonałe fotografie ukazujące piękno i malowniczość miasta znane są wielu osobom.

 

Poszukując noclegu możemy skorzystać zarówno z kwater prywatnych, pensjonatów jak również atrakcyjnych hoteli.