A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE

Filename: controllers/core.php

Line Number: 24

Blog Travelysta.pl | blog turystyczny, podróżne po Polsce - Przewodnik po Sanoku: u stóp Gór Słonnych |

Przewodnik po Sanoku: u stóp Gór Słonnych


Sanok to jedna z najbardziej wysuniętych na południowy-wschód miejscowości turystycznych w Polsce. Oddalone o dwie godziny jazdy od Rzeszowa miasto zwane jest przez miejscowych tzw. Bieszczadzką Bramą i to nie bez powodu.

Sanok w historii

Historia Sanoku zaczyna się w połowie XII wieku, chociaż historycy wspominają, że jego początek dał prawdopodobnie miejscowy gród z IX wieku, ale co do tego nie ma pewności.

Sanok przez wiele lat należał do ziem zarządzanych przez Ruś. Dopiero w XIV wieku gród został przejęty przez Kazimierza Wielkiego i dzięki zapoczątkowanym przez niego planom – miasto rozwijało się w dynamicznym tempie.

W okresie międzywojennym w Sanoku powstało wiele zakładów produkcyjnych, które znamy do dziś – to tutaj powstała polska marka Autosan (dziś w stanie upadłości).

Co warto zobaczyć w Sanoku?

Sanok zaskakuje swoim zróżnicowanym krajobrazem i wyjątkową historią. Osoby, które pojawią się w Sanoku powinny zwrócić szczególną uwagę na średniowieczny układ zabudowań charakterystyczny dla niewielkich, zabytkowych kamienic.

sanok

Pozostałości po niegdyś dużym grodzie królewskim są dostrzegalne szczególnie w centrum, gdzie zlokalizowane są m.in.:

• Rynek Staromiejski,
• ratusz miasta,
• XIX-wieczny kościół parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego,
• XVII-wieczny klasztor Franciszkanów,

a także kilka pomniejszych kaplic. Polscy i zagraniczni turyści cenią w Sanoku także miejscowe Muzeum Historyczne z wyjątkową wystawą dzieł autorstwa Beksińskiego, a także XIV-wieczny, renesansowy zamek królewski wniesiony przez samego Kazimierza Wielkiego.

Na terenie miasta zlokalizowano także duże Muzeum Budownictwa Ludowego, na terenie którego zlokalizowano w sumie około 120 domków i kaplic z XVII, XVIII i początku XIX wieku.

Sanok to miejsce dla aktywnych turystów.

Miasto może pochwalić się licznymi atrakcjami dla osób, które chcą aktywnie spędzić swój wolny czas w Sanoku. Przez miejscowość przebiega wiele szlaków wodnych, rowerowych, pieszych, a także samochodowych.

Spośród najlepiej rozpoznawanych jest m.in. Szklak Architektury Drewnianej (przydrożne kaplice i kościoły wpisane są do list UNESCO), a także Szlak Ikon – ten ostatni prowadzi z okolic Radoszyc przez północne zbocze Gór Słonnych.

Wśród pozostałych szlaków historycznych warto wspomnieć także o:

• Szlak Chasydzki,
• Szlak Nadsańskich Umocnień,
• Szlak Dobrego Wojaka Szwejka

Osoby, które cenią sobie wypoczynek nad wodą mogą zdecydować się na wyprawę kajakową wzdłuż Błękitnego Sanu.