A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE

Filename: controllers/core.php

Line Number: 24

Blog Travelysta.pl | blog turystyczny, podróżne po Polsce - W podróż po średniowiecznym Dolnym Śląsku. Zamek Książ. |

W podróż po średniowiecznym Dolnym Śląsku. Zamek Książ.


W podróż po średniowiecznym Dolnym Śląsku. Zamek Książ kryje w sobie wiele historii… przekonajcie się sami! Dolny Śląsk staje się coraz popularniejszym kierunkiem wypoczynkowym wśród polskich i zagranicznych turystów. To wyjątkowe miejsce o bogatej historii, wielu niepowtarzalnych zabytkach kultury i sztuki oraz region, który słynie z jednego z najlepiej utrzymanych średniowiecznych zamków w tej części kraju. Zamek Książ może pochwalić się szczególną historią.

Okres wczesnego i późnego średniowiecza:

Historia Zamku Książ zaczyna się na przełomie lat 80′ i 90′ XIII wieku. Wzniesiony w miejscu starego, drewnianego grodu zamek, powstał na zlecenie księcia Bolka I Surowego (młody książę zarządzający księstwem jaworskim, lwóweckim, świdnickim, legnickim i wrocławskim). Jego rozbudowa zaczęła się po kilkudziesięciu kolejnych latach – modernizacji zamku podjął się wnuk Bolka I Surowego, tj. Bolko II Mały.

Pod koniec XIV zamek trafił w ręce czeskiego monarchy Wacława IV (głównym powodem przejęcia była śmierć księżnej Agnieszki i ostatecznie wygaśnięcie linii następców Książ).

W kolejnych latach, to miejsce było siedzibą kolejnych starostów.

zamek Książ

Zamek Książ w okresie od baroku do dwudziestolecia międzywojennego:

W XV wieku – zamek trafił w ręce Jerzego von Steina, którzy odbił go Czechom, a w kolejnych latach zdecydował o dalszej jego rozbudowie.

Warto wiedzieć: Zamek Książ został kilkukrotnie zdewastowany w wyniku 30-letniej wojny na początku do połowy XVII wieku. Za każdym razem odbudowywany i modernizowany. Największe zmiany wniosła przebudowa, za którą odpowiedzialny jeden z potomków rodziny von Hochberg – Zamek Książ przestał funkcjonować jako średniowieczny zabytek, a nowoczesna rezydencja.

Od końca XV wieku Zamek Książ wielokrotnie zmieniał właścicieli (zamkiem opiekował się m.in. Władysław II Jagiellończyk), aż w 1503r. Przejęła go arystokratyczna rodzina o nazwisku von Haugwitz (rodzina zamieszkiwała teren Śląska, Saksonii oraz Czech).

6 lat później – w roku 1509, zamek został własnością rodziny Hobergów, którzy zarządzali tą posiadłością aż do II wojny światowej, kiedy w jego władanie w 1941r. weszła III Rzesza.

II wojna światowa przyniosła duże zniszczenia.

W okresie II wojny światowej, III Rzesza zdecydowała się na przekształcenie rezydencji w siedzibę Todt – organizacji paramilitarnej, która zajmowała się budową wielu obiektów wojskowych i przemysłowych na terenie Niemiec i okupantów.

Od 1945 do 1946r. na Zamku Książ stacjonowały wojska radzieckie. W okresie II wojny światowej, zamek został w znacznej części zdewastowany (zniszczały przede wszystkim wnętrza).

Dziś rezydencja wchodzi w skład własności gminy Wałbrzych.

Zamek Książ